70. výzva IROP

Projekt: CZ 06.05.01/00/22_070/0005228
 
Rozšíření a modernizace depozitáře muzea fotografie a MOM
 
je spolufinancován Evropskou unií.
 
Popis projektu a podporované aktivity projektu:
Vybavení a rozšíření depozitáře, vytvoření podmínek pro revizi sbírky a systematickou evidenci jako podmínky pro odborné zpracování, prezentaci a využití sbírky k edukaci
Hlavní depozitář muzea bude kompletně vyklizen, bude instalovaná plovoucí systémová podlaha a na ní budou instalovány nové pojízdné regály. Dojde tím k navýšení kapacity regálů depozitáře z 73,5 bm na 820 bm délky regálů, v přepočtu na plochu polic dojde k navýšení z 54,5 m2 na 245 m2 úložné plochy. Pojízdné regály nejenom optimálně využijí daný prostor, ale zlepší také kvalitu uložení sbírky z hlediska preventivní konzervace a ochrany sbírky před fyzickým poškozením a ke zlepšení podmínek bezpečnosti práce – budou otevřeny pouze dvě strany regálů.
Bude implementován nový aktuální SW systém pro elektronikou evidenci a správu sbírky, který umožní mimo jiné evidenci pohybu předmětů. To umožní efektivní revizi, vytřídění a zlepšení evidence sbírky.
Systém evidence sbírek bude zahrnovat využití čárových, případně QR kódů pro evidenci sbírkových předmětů, jejich lokací a pohybů. Existující evidenční záznamy budou v rámci implementace hromadně převedeny ze stávajícího sytému „Bach“ do nového systému.
Bude kompletováno úsporné mobilní digitalizační pracoviště, které umožní průběžnou digitální fotodokumentaci a u relevantních předmětů digitalizaci v průběhu třídění a revize sbírky. Bude implementováno, vyzkoušeno a dokumentováno workflow identifikace, fotodokumentace, digitalizace a základního systematického popisu a preventivní konzervace (čištění, balení pro dlouhodobé uložení) během třídění a revize sbírky. Vlastní revize, třídění a odborné zpracování sbírky naváže na tento projekt a není jeho součástí.
 
Cíle projektu:
Hlavním cílem je vytvoření technických a organizačních podmínek pro revizi, vytřídění, dokumentaci, odborné zpracování sbírky a pro její další využití a rozvoj. Podmínky budou vytvořeny těmito kroky:
1. Vybavení depozitáře soudobou úložnou technikou – pojízdnými regály za účelem zvýšení kapacity, zlepšení bezpečnosti práce a preventivní konzervace sbírky
2. Implementace soudobého elektronického evidenčního systému pro správu a zpracování sbírky
3. Vytvoření úsporného digitalizačního pracoviště, založeného na komerční bezzrcadlové kameře s vysokým rozlišením pro digitální obrazovou dokumentaci a výběrovou digitalizaci sbírkových předmětů
4. Vytvoření, otestování a dokumentace workflow pro revizi, třídění, dokumentaci a základní systematický popis sbírkových předmětů
 
Zdůvodnění potřebnosti projektu a popis stávajícího stavu:
Vytváření, správa a prezentace sbírky jsou základní funkce muzea. V současné době se depozitář nachází v přízemí muzea v severním křídle budovy ve třech místnostech o rozměrech 23,4 m2, 31 m2 a 72,6 m2 - Zde uváděný projekt počítá s rekonstrukcí a revitalizací regálového úložného prostoru v největší z místností.
V současné době je úložná kapacita depozitáře zcela zaplněna, což brání jak zpracování stávajícího sbírkového fondu, tak i dalšímu rozvoji sbírky. Revitalizace depozitáře je podmínkou nutných kroků, potřebných k odbornému zpracování a využití potenciálu sbírky k odborné, prezentační a edukační práci.
Sbírka MFMOM, čítající kolem 42 000 jednotlivých předmětů je v současné době evidována převážně v pomocné chronologicky vedené evidenci. Pouze malá část, kolem 2500 předmětů je evidována v evidenci systematické, a tato část je opatřena pouze elementárními popisy. Úložné prostory stávajícího depozitáře jsou zcela zaplněny a části sbírky jsou uloženy provizorním a hlediskům preventivní konzervace nevyhovujícím způsobem. Absence manipulačního a úložného prostoru vylučuje bezpečnou manipulaci s předměty, potřebnou pro další zpracování a zhodnocení sbírky.
Revitalizací a vybavením depozitáře pojízdnými regály se zvětší úložná plocha přibližně pětkrát, úložná délka regálů devětkrát. Vytvoří se tak podmínky pro bezpečné dlouhodobé uložení sbírky, její zpracování, další rozvoj a využití.
 
Místo realizace projektu:
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií
Kostelní 20 (bývalá jezuitská kolej)
377 01 Jindřichův Hradec
 
Připravenost projektu:
Prostorový návrh a cenová nabídka regálového systému
Nabídka evidenčního systému pro správu sbírky
Nabídka dodávky pracoviště pro digitální fotodokumentaci a digitalizaci sbírkových předmětů
Odhad ceny obalového materiálu
Odhad ceny datalogerů pro monitoring prostředí
  
Předpokládané datum zahájení fyzické realizace projektu: 1.3.2024
Předpokládané datum ukončení fyzické realizace projektu: 1.9.2024
 
Vazba projektu na projekty žadatele financované z dalších dotačních zdrojů:
Revitalizace depozitáře je podmínkou další práce se sbírkou, která umožní její využití pro vlastní expoziční a výstavní činnost. Zpracování sbírky umožní pořádání výstav z vlastních fondů a podpoří zamýšlenou rekonstrukci a reinstalaci stálé expozice „Moc médií“. Počítáme s dostavbou expozice, kterou se zvětší o dvě místnosti s tematikou „Média na dálku“ – Rozhlas, televize a Nová média. Doplnění o další témata nejenom zvýší diváckou atraktivitu, ale také přispěje k šíření mediální vzdělanosti.
 
Financování projektu:
 
80 % EU
15 % MMR
5 % VKCJH (realizátor)
 
Celkové výdaje projektu 1 837 000 Kč
Celkové způsobilé výdaje (CZK) 1 837 000 Kč
Podpora – dotace (CZK) 1 745 150 Kč Kč
 
 
70. výzva IROP
70. výzva IROP